W wielu domach jednorodzinnych znajduje się strych, który bardzo często jest niezaadaptowany. Dużo osób szukając dodatkowej przestrzeni, chce zaaranżować to miejsce. Czy adaptacja strychu na pokój ma sens? Jakie formalności należy załatwić przed rozpoczęciem prac budowlanych?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy opłaca się adaptować niski strych
- jak można urządzić przestrzeń na strychu
- o jakich formalnościach należy pamiętać przed rozpoczęciem adaptacji
Zobacz także: Pomysł na garderobę — jak funkcjonalnie ją urządzić?
Adaptacja niskiego strychu — czy się opłaca?
W niektórych domach strych jest dość niski i ciężko byłoby zrobić tam pokój dzienny. Nie oznacza to jednak, że nie warto zaaranżować tej przestrzeni. Niski strych może być świetną przechowalnią sezonowych przedmiotów. Wystarczy na podłodze położyć panele lub wykładzinę i zrobić regały. Na strychu można przechowywać ozdoby świąteczne i choinkę, ubrania letnie w zimie i zimowe w lecie. Jest to także świetne miejsce na duże gabarytowo przedmioty, takie jak walizki czy sprzęt do majsterkowania, który używany jest podczas remontów. Niski strych może być także przechowalnią rowerów lub sprzętu sportowego. Warto włożyć nieco pracy i mieć dodatkowe miejsce, które nawet w dużym domu się przyda.
Adaptacja strychu — jak można urządzić tę przestrzeń?
Na poddaszu bardzo często robione są pokoje dla dzieci lub sypialnie. Jeśli strych jest duży, to można zrobić nawet mieszkanie dla mniejszej rodziny. Wszystko zależy od wielkości i wysokości strychu. Na strychu można zrobić także gabinet do pracy, a biuro ze skosami na pewno będzie prezentować się ciekawie. W większości przypadków nie trzeba inwestować dużych pieniędzy, aby urządzić strych. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenia muszą mieć wysokość co najmniej 2,2 m, aby można było komfortowo użytkować tę przestrzeń. Oczywiście niski strych można przerobić, jednak jest to dość kosztowna operacja, ale możliwa do wykonania.
Czy wymagane jest zgłoszenie adaptacji strychu?
Adaptacja strychu wiąże się przede wszystkim z pracami budowlanymi, a więc należy dopełnić wszelkich formalności, aby ta przestrzeń była zalegalizowana. Niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę albo zgłoszenia. Jeśli adaptacja strychu będzie się wiązać ze zmianą konstrukcji dachu, jego nachylenia lub kształtu, to należy uzyskać pozwolenie na budowę. Adaptacja bez ingerencji w konstrukcję budynku wymaga jedynie zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego urzędu. Na pewno nie warto pomijać tych formalności, gdyż późniejsza legalizacja będzie się wiązać z wysokimi kosztami i załatwianiem wielu formalności.
Czy warto zrobić pokój na strychu?
Nawet w dużym domu przyda się dodatkowe miejsce. O adaptacji strychu najlepiej jest pomyśleć na etapie budowy domu, choć nie każdy ma wówczas do tego głowę lub nie dysponuje takimi środkami finansowymi. Na pewno warto pomyśleć o zaaranżowaniu tej przestrzeni. Najlepszym pomysłem jest zrobienie pokoju. Może to być pokój gościnny lub dodatkowa sypialnia. Młodzież chce mieć swój własny kąt i potrzebuje prywatności, a więc na pewno dodatkowy pokój się przyda. Zaadaptowanie strychu nie jest kosztowną inwestycją. Można niskim nakładem pracy i środków finansowych zaaranżować atrakcyjny pokój, który prędzej czy później się przyda któremuś z domowników.
Zobacz także: Pomysły na aranżacje balkonu