Jak urządzić praktyczną garderobę

Wykonanie praktycznej garderoby w mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Warto aby pomieszczenie to było jednocześnie funkcjonalne i przyjemne. Jeśli pomieszczenie które mamy zamiar wykorzystać w tym celu jest dodatkowo małe potrzebujemy dobrego pomysłu żeby jak najlepiej wykorzystać każdy zakamarek w celu umieszczenia w nim półek i szafek.

Co to jest garderoba?

Garderoba to nazwa pochodząca z języka francuskiego w którym oznacza komorę lub miejsce w którym przechowywana jest odzież. Może być to osobne pomieszczenie, część przedpokoju czy któregokolwiek z pokojów w naszym domu lub mieszkaniu. Aby wpaść na dobry pomysł na garderobę warto przejrzeć popularne serwisy internetowe ze bankami zdjęć i grafik w celu poszukania inspiracji. Jeśli dodatkowo jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu czy mieszkania dużo prościej będzie nam zaprojektować garderobę. Dobry plan pozwoli zminimalizować koszty jak również na wykonanie pomieszczenia w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Przede wszystkim musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystać z tego pomieszczenia. W zależności od miejsca usytuowania w mieszkaniu będzie to determinowało jego użyteczność. Garderoba obok sypialni czy łazienki wydaje się być dobrym pomysłem, ze względu na to że to właśnie tam zazwyczaj ubieramy się przed wyjściem i warto mieć najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką. Jeśli posiadamy duży korytarz z niewykorzystaną wnęką lub miejsce pod skosem np. pod schodami, warto wstawić ściankę z płyty gipowo-kartonowej wraz z drzwiami i wydzielić w takim miejscu garderobę nie zmniejszając jednocześnie metrażu pokojów. Można to zrobić również w formie dużych drzwi przesuwnych jak w szafie.

Mała i pojemna garderoba

Niedużej wielkości garderoba może się zmieścić już nawet na 2 metrach kwadratowych. Warto jednak zwrócić uwagę w jakim celu będziemy użytkować garderobę, np. jeśli chcemy posiadać w niej lustro potrzebujemy odległości co najmniej około 120 cm aby móc to zrobić w komfortowy sposób. Istotnym jest również kolor ścian. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się jasne kolory które optycznie powiększą pomieszczenie i nie będą tworzyć wrażenia ciasnoty. Należy również pamiętać jeśli garderobę wykonujemy w osobnym pomieszczeniu aby posiadała ona wentylację lub drzwi z otworami jak np. te w łazience. Pozwoli to na zachowanie świeżości ubraniom. Wymiana powietrza nie dopuści do powstania nieprzyjemnych zapachów. Wstawienie szafy na wymiar prawdopodobnie będzie droższe, ale pozwoli w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto wcześniej wykonać projekt żeby dokładnie rozplanować układ pomieszczenia.

Redakcja elitelook.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *