Jak urządzić praktyczną garderobę

Wykonanie praktycznej garderoby w mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Warto aby pomieszczenie to było jednocześnie funkcjonalne i przyjemne. Jeśli pomieszczenie które mamy zamiar wykorzystać w tym celu jest dodatkowo małe potrzebujemy dobrego pomysłu żeby jak najlepiej wykorzystać każdy zakamarek w celu umieszczenia w nim półek i szafek.

Co to jest garderoba?

Garderoba to nazwa pochodząca z języka francuskiego w którym oznacza komorę lub miejsce w którym przechowywana jest odzież. Może być to osobne pomieszczenie, część przedpokoju czy któregokolwiek z pokojów w naszym domu lub mieszkaniu. Aby wpaść na dobry pomysł na garderobę warto przejrzeć popularne serwisy internetowe ze bankami zdjęć i grafik w celu poszukania inspiracji. Jeśli dodatkowo jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu czy mieszkania dużo prościej będzie nam zaprojektować garderobę. Dobry plan pozwoli zminimalizować koszty jak również na wykonanie pomieszczenia w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Przede wszystkim musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystać z tego pomieszczenia. W zależności od miejsca usytuowania w mieszkaniu będzie to determinowało jego użyteczność. Garderoba obok sypialni czy łazienki wydaje się być dobrym pomysłem, ze względu na to że to właśnie tam zazwyczaj ubieramy się przed wyjściem i warto mieć najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką. Jeśli posiadamy duży korytarz z niewykorzystaną wnęką lub miejsce pod skosem np. pod schodami, warto wstawić ściankę z płyty gipowo-kartonowej wraz z drzwiami i wydzielić w takim miejscu garderobę nie zmniejszając jednocześnie metrażu pokojów. Można to zrobić również w formie dużych drzwi przesuwnych jak w szafie.

Mała i pojemna garderoba

Niedużej wielkości garderoba może się zmieścić już nawet na 2 metrach kwadratowych. Warto jednak zwrócić uwagę w jakim celu będziemy użytkować garderobę, np. jeśli chcemy posiadać w niej lustro potrzebujemy odległości co najmniej około 120 cm aby móc to zrobić w komfortowy sposób. Istotnym jest również kolor ścian. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się jasne kolory które optycznie powiększą pomieszczenie i nie będą tworzyć wrażenia ciasnoty. Należy również pamiętać jeśli garderobę wykonujemy w osobnym pomieszczeniu aby posiadała ona wentylację lub drzwi z otworami jak np. te w łazience. Pozwoli to na zachowanie świeżości ubraniom. Wymiana powietrza nie dopuści do powstania nieprzyjemnych zapachów. Wstawienie szafy na wymiar prawdopodobnie będzie droższe, ale pozwoli w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto wcześniej wykonać projekt żeby dokładnie rozplanować układ pomieszczenia.

Redakcja elitelook.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.