Tutaj jesteś

Jak łączyć wzory w stylizacjach – podstawy

17 grudnia 2019 Moda


Kompletowanie stylizacji niektórym przychodzi naturalnie, inni zaś muszą bardziej się napracować, by uzyskać harmonijny efekt. Pasujące do siebie fasony i kolory poszczególnych elementów zestawu to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważne jest także dopasowanie wzorów – deseń pełni ważną rolę w odbiorze wizualnym naszego ubrania. Wzory mogą być klasyczne, swobodne lub bardzo eleganckie. Nieumiejętne ich zestawienie sprawi, że cała stylizacja będzie wyglądała na nieprzemyślaną. Jak łączyć wzory w stylizacjach, aby zachować estetykę całości?

Najbezpieczniejsze są desenie klasyczne

Kratka, paski, groszki i symetryczne kwiaty dobrze łączą się z gładkimi ubraniami. Wzorzysta może być całość – na przykład sukienka – lub tylko jeden element, na przykład spodnie czy bluzka. Klasyczne wzory powinny być zestawiane wyłącznie z takimi samymi deseniami lub ubraniami bez wzorów. W przypadku dodatków jest większa dowolność – pasek lub torebka z motywem wężowej skóry będzie dobrze prezentować się przy pasiastej odzieży, a kwiatowe dodatki można zestawić z groszkami. Chodzi o to, by efekt końcowy nie był zbyt obciążony wzorami.

Desenie asymetryczne są przyczyną większych wątpliwości co do tego, jak łączyć wzory w stylizacjach. Co zrobić, gdy bluzka jest ozdobiona kilkoma kwiatami tylko po jednej stronie? Wtedy całkowita powierzchnia wzoru jest mniejsza niż w przypadku ubrania całego pokrytego deseniem. Oznacza to, że może być więcej możliwości dopasowania dodatków, lecz trzeba to robić z większym wyczuciem. Trudno ustalić jednoznaczne zasady łączenia wzorów, które pokrywają tylko część przedmiotu. Przy asymetrii dobrze jednak sprawdza się kontrast kolorystyczny.

Wzorami na ubraniach mogą być nie tylko nadruki

Również niektóre aplikacje, takie jak koronki czy hafty, mogą wpływać na możliwości zestawiania deseni. Koronka będzie pasować przede wszystkim do ubrań gładkich, ale można ją także zestawić z bardziej kobiecymi wzorami, takimi jak kwiaty, groszki i okrągłe zawijasy. Haft dobrze sprawdza się w połączeniu z wzorami nawiązującymi do natury, na przykład sylwetkami ptaków lub motywami roślinnymi.

Odpowiedź na pytanie, jak łączyć wzory w stylizacjach, nie jest jednoznaczna. Decyduje o tym w dużej mierze osobiste poczucie estetyki i elastyczność w stylu. Niektóre osoby chętniej noszą pozornie niepasujące do siebie ubrania – staje się to ich znakiem rozpoznawczym. Dlatego wszelkie zasady dotyczące komponowania stylizacji można zmodyfikować dla własnych potrzeb, aby jak najlepiej wyrazić siebie.

Redakcja elitelook.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów w dziedzinach mody, urody, domu i lifestyle'u wspólnie kroczą w świat inspiracji, stylu i harmonii życiowej. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy modowe, sekrety pielęgnacji urody, ciekawe aranżacje wnętrz oraz praktyczne wskazówki dotyczące prowadzenia zdrowego i pełnego radości stylu życia. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać inspiracje z piękna codzienności i podążać za unikalnym stylem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kolczyki najlepiej pasują do zielonej sukienki?