Jak dobrać sukienkę do figury?

Dobór sukienki do figury to problem wielu kobiet. Wydaje się, że osoby wysokie i wysportowane wyglądają dobrze we wszystkim, a niższe panie z lekką nadwagą mogą pomarzyć o korzystnej stylizacji. Nie jest to prawda – do każdej sylwetki można dopasować odzież, która podkreśli zalety i ukryje niedoskonałości. Jak wydobyć maksimum piękna i kobiecości z sylwetek o różnych kształtach? To łatwiejsze, niż może się wydawać.

Indywidualne proporcje

Aby uniknąć nieudanych zakupów odzieżowych, należy dokładnie przyjrzeć się swoim indywidualnym proporcjom. Na przykład niektóre osoby mają długą linię pionową, inne krótką. Oznacza to, że ciało wydaje się bardziej wydłużone lub wręcz przeciwnie. Wystarczy poprosić znajomych, aby zgadli, ile mamy wzrostu. Jeśli podadzą wartość wyższą, niż w rzeczywistości, prawdopodobnie mamy długą linię pionową. Jeśli przypiszą nam niższy wzrost, niż pokazuje pomiar, nasze proporcje będą inne. Jak przełożyć to na wybór sukienki? Otóż osoby, które wydają się wysokie, powinny nosić sukienki o długich, ciągłych liniach. Mogą to być sukienki za kolano lub maxi, a także mini, lecz bez wyraźnie zaznaczonej talii. Z kolei osoby o krótkich liniach figury powinny wybierać ubrania, które także są optycznie krótkie. Może to być sukienka mini z paskiem w talii lub mocno rozkloszowana sukienka o dowolnej długości.

Jak dobrać sukienkę do figury krągłej, szczupłej lub mocno zbudowanej?

Musimy posiłkować się skojarzeniami. Zaokrąglone biodra, duże piersi i łagodne rysy twarzy to wyznaczniki figury bardzo kobiecej, którą należy podkreślać odpowiednimi zdobieniami. Sukienka powinna mieć falbanki, rozkloszowanie, koronki lub drobne marszczenia. Ramiączka powinny być delikatne, a materiał zwiewny i lekki. W przypadku kobiet, których szkielet jest ostry, a ciało niezbyt pełne, lepiej sprawdzą się sukienki o geometrycznych kształtach. Dekolt w kształcie litery V, rozcięcie u dołu czy pasiaste wzory będą współgrały z ich wyrazistą urodą. Z kolei mocno zbudowana kobieta o szerokich ramionach, a węższych biodrach skorzysta na ubraniach luźnych. Idealny będzie styl oversize, a więc sukienka, która nie przylega mocno do ciała, lecz swobodnie je okrywa.

Jak widzimy, dobór sukienki do figury powinien odbywać się w oparciu o indywidualne cechy urody. Waga jest mniej istotna – to szkielet i rozkład tkanki tłuszczowej ma największy wpływ na to, jak się prezentujemy. Jeśli okaże się, że sukienka nie do końca podkreśla atuty naszej sylwetki, można dopełnić stylizację dodatkami, które będą korzystne dla naszej urody.

Redakcja elitelook.pl